Click here for current points standings

October 21-23 2011 Member-Guest Tournament #7 (Aitch)
alt

October 21-23 2011 (Aitch)
       
  Team Captain Weight
       
1 Clappers Guide Service Denny Clapper 39.16
2 Stormin Norman Norman Stever 28.08
3 Guarantee Matt Davoli 26.13
4 Second Chance Bobby Kauffman 25.22
5 Mac Attack Bryan Rhodes 19.09
6 Skeeter Skeeter Snyder 18.65
7 Long Rod Mike Hoover 18.41
8 All Decked Out Jeff Locke 18.01
       
Lunker – Denny Clapper 23.94
Anglers Choice – John Weist – catfish 9.07
Junior Angler – Josh Rhodes   10.24
Wildcard Winner (10.7 lb target weight) – Josh Rhodes
       
  28 teams 67 anglers  

alt
Clapper’s Guide Service won first place and lunker

September 23 – 25 Member – Guest Tournament #6 (Aitch)
alt

September 23-25 2011 (Aitch)
       
  Team Captain Weight
       
1 Totally Hooked Todd Gantt 29.77
2 Fish 4 Me John Weist 28.26
3 Slip Knot LB Bob Henderson 26.83
4 Line Burners Don McCartney 26.25
5 Livin Hard Chris Frazier 25.87
6 Guarantee Matt Davoli 23.17
       
Lunker – Ralph Ritchey, Fish 4 Me 17.58
Anglers Choice – Clarence Scheffel, catfish 8.35
       
  20 teams 48 anglers  

alt
First place team Totally Hooked (kneeling) Todd Gantt & Mark Roberts
Lunker (standing) Ralph Ritchey, team Fish 4 Me

August 12 – 14 Saxton Sportsmen’s Tournament
alt

1st – Matt Davoli
2nd – Clarence Scheffel
3rd – Bobby Kauffman
4th – Brian Keller
5th – Bob Henderson
Lunker – Matt Davoli

alt
Matt Davoli won first and lunker.

August 5 – 7 2011 Member – Guest Tournament #5 (Aitch)
alt

August 5-7 2011 (Aitch)
       
  Team Captain Weight
       
1 Guarantee Matt Davoli 47.73
2 Slip Knot LB Bob Henderson 36.56
3 Reel Screamer Joey Claycomb 34.23
4 Ridge Runners Justin Lindstrom 33.07
5 Striper Lore Brian Keller 32.03
6 Mako Dran Carper 30.81
7 Second Chance Bobby Kauffman 30.26
       
Lunker – Matt Davoli, team Guarantee 24.09
Anglers Choice – Brian Keller, catfish 13
       
  25 teams 58 anglers  
       
  Junior Angler – Josh Rhodes 11.55
  Youth Angler – Tyler Rhodes 10.69

alt


July 8 – 10 2011 Member – Guest Tournament #4 (Aitch)

alt

July 8-10 2011 (Aitch)
       
  Team Captain Weight
       
1 Mako Dran Carper 47.19
2 Second Chance Bobby Kauffman 39.63
3 Line Burner Bob McCartney 38.68
4 Mac Attack Bryan Rhodes 35.12
5 Striper Sniper James Wilson 34.49
6 Time Bandits Adam Baughman 30.65
7 Ridge Runner Justin Lindstrom 28.22
8 Bite Me John Specht 27.23
       
Lunker – Scott Yingling, team Mako 25.23
Anglers Choice – Kerry Clawson, Laker 12.87
       
  27 teams 64 anglers  
       
  Junior Angler – Josh Rhodes 23.23

alt
Team Mako won first place, Josh Rhodes was Junior Angler

June 3 – 5 2011 Member – Guest Tournament #3 (Aitch)
alt

June 3-5 2011 (Aitch)
       
  Team Captain Weight
       
1 Whopper Stopper Randy Miller 35.37
2 Second Chance Bobby Kauffman 33.60
3 Totally Hooked Todd Gantt 32.53
4 Striper Daze Scott Yingling 30.69
5 Ridge Runner Justin Lindstrom 28.96
6 Striper Pirates Bill Ott 28.57
       
Lunker – Randy Miller, Whopper Stopper 22.20
Anglers Choice – Striper Daze, Laker 9.16
       
  43 Anglers 19 Teams  
       
  Youth angler – Tyler Rhodes 17.79

alt
First Place went to team Whopper Stoppers (L-R) Joey Claycomb, Randy Miller, Judy Messersmith.
Youth Angler was Tyler Rhodes

May 20 – 22 2011 Member – Guest Tournament #2 (James Creek)
alt

May 20-22, 2011 (James Creek)
       
  Team Captain Weight
       
1 Whopper Stopper Randy Miller 34.77
2 Scally Wag Kevin Smiley 27.92
3 War Eagle Kevin Roberts 26.43
4 Flat Landers Bob Mallette 25.49
5 Second Chance Bobby Kauffman 25.35
6 Team Skeeter Skeeter Snyder 21.72
7 Time Bandits Adam Baughman 15.19
8 Fishmaster Joe Gortva 15.14
       
Lunker – Judy Messersmith, Whopper Stopper 22.65
Anglers Choice – Arnold’s Marine, catfish 8.08
       
  62 Anglers 29 Teams  
       
  Youth angler – Tyler Rhodes 14.24
  Junior angler – Derik Ritchey 9.6

alt
L-R Tyler Rhodes (Youth Angler), Randy Miller, Judy Messersmith, Chris Frazier (team Whopper Stopper), Derik Ritchey (Junior Angler)

April 30 – May 1 2011 Overnight One Day (Aitch)
alt

April 30 – May 1 Overnight (Aitch)
       
  Team Captain Weight
       
1 Mac Attack Bryan Rhodes 22.28
2 Second Chance Bobby Kauffman 20.28
3 Big Valley Clarence Scheffel 11.92
       
Lunker – Josh Rhodes (Mac Attack) 14.91
Anglers Choice – Jamie Nagle, laker 6.14


April 10 2011 Member – Guest Tournament #1 (Aitch Launch)

alt

April 8-10, 2011 (Aitch)
       
  Team Captain Weight
       
1 Ridge Runner Justin Lindstrom 50.43
2 Mako Dran Carper 34.09
3 Line Burner Don McCartney 32.70
4 Second Chance Bobby Kauffman 30.80
5 Big Valley Clarence Scheffel 26.69
6 Time Bandits Adam & George 19.32
7 War Eagle Kevin Roberts 12.41
       
Lunker – Justin Lindstrom (Ridge Runner) 30.18
Anglers Choice – Bobby Kauffman, catfish 6.99
       
  59 Anglers 27 Teams  

alt
Team Ridge Runners won first place and lunker, Justin and Ronald Lindstrom (kneeling)
Matt Centi (team War Eagle) was the Youth Angler

March 26 2011 One Day Tournament (Shy Beaver Launch)

alt

March 26 2011 (Shy Beaver)
       
  Team Captain Weight
       
1 Guarantee Matt Davoli 21.74
2 Arnold’s Marine Mike Stoeffler 18.76
3 Finally Free Scott Yingling 14.81
4 Mac Attack Bryan Rhodes 12.67
       
Lunker – Mike Stoeffler (Arnold’s Marine) 18.76